Myyntisaamiset, varaston arvo ja alv

Kysymykset kirjanpidon perusteisiin liittyen.
Post Reply
Ja70
Posts: 1
Joined: 12 Dec 2014, 13:53

Myyntisaamiset, varaston arvo ja alv

Post by Ja70 »

Vuosi lähenee loppua ja varastoa pitäisi tyhjentää.

Jos myyn vaikka 5000 € tavaraa 30.12 yhden kuukauden maksuajalla niin silloinhan varaston arvo laskee tuolla summalla ja myyntisaamiset nousee vastaavasti. Maksanko alvin vasta kun raha kilahtaa tilille? Entä miten tällaiset seuraavalla tilikaudella erääntyvät myyntisaamiset vaikuttavat tämän kauden tulokseen?

Lyhyesti - onko tilikauden tuloksen (ja sitä kautta mahdollisesti maksettavien verojen) kannalta merkitystä jos myyn tuotteet joulukuun puolella vaikka saan maksun vasta seuraavalla tilikaudella.
OMG
Posts: 16
Joined: 26 Sep 2014, 07:07

Re: Myyntisaamiset, varaston arvo ja alv

Post by OMG »

Hei!

Arvonlisäverolaki edellyttää pääsääntöisesti suoriteperusteista kirjanpitoa tilikauden aikanakin, mutta ainakin itse varsinainen tilinpäätös tulee tehdä suoriteperusteisesti.

Eli jos olet suoriteperusteisessa kirjanpidossa (lähes kaikkien, lukuunottamatta maatalouden harjoittajia) tulee olla, niin kirjaukset menevät tuon 5 000,00 myynnin osalta an myynti per myyntisaamiset ja alv kirjautuu myös joulukuulle ja lankeaa maksettavaksi 12.2.2015.
Ja70 wrote:Lyhyesti - onko tilikauden tuloksen (ja sitä kautta mahdollisesti maksettavien verojen) kannalta merkitystä jos myyn tuotteet joulukuun puolella vaikka saan maksun vasta seuraavalla tilikaudella.


On merkitystä nimenomaan sillä koska myyt, ei sillä koska rahan saat. Mutta silloin kun varaston arvo pienenee, se vaikuttaa vastaavasti tilikauden tulokseen pienentävästi (olet ikäänkuin ostanut varastosta myyntiin tavaraa, joten ostojen määrä kasvaa), vrt. verotettava tulos. Ja alv on vain läpikulkuvero, joten varastossa tavarasi ovat arvostettu ilman alv:a (?) ja myydessä lisäät niihin alv:n jonka tilität valtiolle.
Post Reply