ALV:t, kun ostot EU:n ulkopuolelta

Arvonlisäverojen hoitamiseen liittyvät kysymykset.
Post Reply
danny
Posts: 12
Joined: 17 Sep 2014, 22:16

ALV:t, kun ostot EU:n ulkopuolelta

Post by danny »

Terve!

Kysyn täältä, kun ulkomaat-osa ei taida olla kovin aktiivinen. Eli:

---

Olisi kysymys koskien EU:n ulkopuolelta tehtyjä ostoja ja niiden arvonlisäverotusta toiminimellä (ALV-rekisteröity).

Eli, käytän

a) mm. oDesk.com ja Fiverr.com -sivustojen palveluita (kirjoitus ja suunnittelu), jotka laskuttavat PayPalin kautta, mutta eivät erittele laskuissa ALV:ia
b) Amazon.com:ia (e-kirjoja, kuuluvat liiketoimintaan), jonka laskuissa kyllä eritellään "Tax Collected", mutta samalla todetaan, että "Please note: This is not a VAT invoice."

Onko kokemusta tai tietoa, miten tällaisissa tilanteissa tulisi toimia?

Ja mikäli näistä ei voida arvonlisäveroja tilittää, niin onko kaikki näille sivustoille suuntautuvat liiketoiminnan kulut jätettävä kylmästi vähentämättä myynnistä?

Kiitos!
Savon Jussi
Posts: 412
Joined: 12 Jul 2012, 16:21

Re: ALV:t, kun ostot EU:n ulkopuolelta

Post by Savon Jussi »

jarnooksanen
Posts: 4
Joined: 07 Feb 2013, 20:52

Re: ALV:t, kun ostot EU:n ulkopuolelta

Post by jarnooksanen »

Sama ongelma vaivaa täällä. Päättelin nyt näin:

Osto AWS:stä, joka on Yhdysvalloissa oleva yritys jolla ei ole toimintaa Suomessa. Oston arvo 130$ joka vastaa 100EUR. Kuitissa lukee "This is not a VAT invoice" ja laskulla ei ole kerätty veroa. Palvelu on palvelimien ylläpitoa, joka suomessa verotetaan ALV 24%. Ostajana ALV-velvollinen suomalainen osakeyhtiö.

Viennit oston yhteydessä
4000 Ostot +100 EUR, 2700 SiirtoVelat +100 EUR
1720 Ostojen ALV-saamiset +24 EUR, 2910 Tilitettävä ALV-velka +24 EUR

Verottajan KK-ilmolle
301 24% verot 24 EUR
307 Kohdekuukauden vähennettävä vero 24 EUR

Verotilivaikutus nolla, eli käytännössä kyse vain raportoinnista, n.s. nettovaikutusta ei ostolla ole.

Olenko ymmärtänyt oikein?
jarnooksanen
Posts: 4
Joined: 07 Feb 2013, 20:52

Re: ALV:t, kun ostot EU:n ulkopuolelta

Post by jarnooksanen »

Nosto.

Etenkin tuota verottajalle lähetettävää raporttia varten arvostaisin suuresti mikäli minua viisaampi henkilö osaisi vastata tulkintaani, kiitos! :)
Post Reply