Hei! Kaipaisin rautalangasta väännettyä versiota siitä minkälainen on pääkirja miten eri tapahtumat merkitään siihen esim. tammikuulta.
Kuten kysymyksestä näkyy tässä todellakin aloitetaan omaa pikku yritystä jolla tapahtumia on on vähänlaisesti mutta pidän kaksinkertaista kirjanpitoa.
Pääkirjasta käyvät ilmi yrityksesi kirjanpitotapahtumat käyttämiesi kirjanpitotilien perusteella järjestettynä. Eli yksinkertaisesti sanottuna pääkirja on lista eri kirjanpidon tileistä ja jokaisen tilin alla on kyseisen tilin kirjanpitotositteet näkyvissä.
Pääkirjasta näkee siten nopeasti jonkun tietyn tilin kaikki tapahtumat. Tämä poikkeaa siten esimerkiksi päiväkirjasta, jossa kaikki kirjanpidon tositteet ovat järjestettyinä puhtaasti ajankohdan/tositenumeron perusteella, ja käytetyt tilit ovat siten satunnaisessa järjestyksessä.
Esimerkki olisi yksinkertaisesti vaikka tällainen (oletetaan että tammikuussa on vaikka sijoitettu yksityissijotuksena rahaa pankkitilille 100 € ja sitten ostettu toimistotarvikkeita 75 €, muita tapahtumia ei ole):
Suurin osa kirjanpito-ohjelmista tekee automaattisesti pääkirjaa kirjattujen tositteiden perusteella. Esimerkiksi maksutonta Tappio-ohjelmaa tarkastelemalla asia voi valottua lisää!