veronpalautuksen kirjaaminen tilinpäätöksessä

Kaikki tuloslaskelmaan ja taseeseen liittyvät keskustelut ja kysymykset.
Post Reply
on2851
Posts: 3
Joined: 05 Jan 2010, 15:35

veronpalautuksen kirjaaminen tilinpäätöksessä

Post by on2851 »

ns.laskennallisen veron jälkeen yritykselle on tulossa veronpalautusta.
Käytössa on Passeli plus-ohjelma. Miten kirjaan tuon tulossa olevan palautuksen?
Pitäisikö sen näkyä jollain lyhytaik.saamistilillä esim verosaamiset (debet 1620) ja
laskennalliset verot (kredit 9970)? vai


mikä lienee oikea tapa?
Moderator
Site Admin
Posts: 361
Joined: 29 Apr 2008, 22:29

Re: veronpalautuksen kirjaaminen tilinpäätöksessä

Post by Moderator »

Moro!

Mikä yritysmuoto on kyseessä, puhutaanko toiminimestä vai osakeyhtiöstä vai jostain muusta?
on2851
Posts: 3
Joined: 05 Jan 2010, 15:35

Re: veronpalautuksen kirjaaminen tilinpäätöksessä

Post by on2851 »

Osakeyhtiöstä on kyse.
MariR
Posts: 18
Joined: 07 Jan 2010, 14:00

Re: veronpalautuksen kirjaaminen tilinpäätöksessä

Post by MariR »

Moikka!

Kirjaa sinne "alas" tuloslaskelmaan, samaan ryhmään kuin verot ylipäätänsä. Eli sen kuuluu tuloslaskelmassa näkyä "voitto ennen veroja ja tilinpäätössiirtoja" jälkeen, siellä muiden verojen seurassa.

Eli riippuen millä systeemillä teet kirjanpitoa, niin atk-ohjelmien tilikartoista löytyy varmaan valmiina joku semmoinen "veronpalautukset, jäännösverot edellisiltä tilikausilta" tyyppinen tili. Jollei löydy, niin tee semmoinen itse siihen tilikaudelta maksettavien ennakkojen "lähistölle"¨. Älä kuitenkaan kirjaa sitä tilikauden veroihin taikka tilikauden maksettuihin veroihin, etten sitten vahingossa ota sitä huomioon kun lasket veron määrää kuluvalle tilikaudelle.

Olipas jotenkin kiharasti selitetty tuo yksinkertainen asia, kysy ihmeessä lisää jollet saanut selkoa...

-MariR
MariR
Posts: 18
Joined: 07 Jan 2010, 14:00

Re: veronpalautuksen kirjaaminen tilinpäätöksessä

Post by MariR »

No minä taas, taitaa olla aivot narikassa-päivä sillä en lukenut tuota kysymystä kunnolla ennenkun vastasin. Uusi yritys siis.

Eli taseeseen lyhytaikaisiin saamisiin. Passelia en tunne, mutta jos tuo verosaamiset-tili päätyy sinne taseessa niin vaikapa sinne. Yritä löytää sieltä tuloslaskelmasta semmoinen alla mainitsemani edellisten tilikausien veroihin liittyvä tili, tuo laskennalliset verot on vähän eri juttu kun tämä ja sitä käytetään eri tarkoitukseen. Mutta siis tilinumerona (verot on melkein kaikissa ohjelmissa viimeisiä tilejä, 9-alkuisia) viittaisi että oikeassa tiliryhmässä liikutaan.

t: MariR
Post Reply