Tasejatkuvuus
Lähetetty: 15 Elo 2011, 08:41
Hei, voisiko joku ystävällinen kertoa ja selittää termin 'tasejatkuvuus'?
Apua kirjanpitoon liittyvissä asioissa.
https://kirjanpitofoorumi.com/
Kyllä, jos halutaan välttää toiminimen ns. purkautuminen. Tämä vaatii muutamia asioita, joista yksi on tuo tasejatkuvuus. Lisäksi toiminimen pyörittäjän on oltava ainoa osakas osakeyhtiötä perustettaessa ja hänen on merkittävä kaikki osakkeet itselleen. Muita voi tulla toki perustamisen jälkeen mukaan.
Hei.
Tälläiseen juurikin etsinyt vastausta. Mutta yrittajat24 foorumilla ei ole ketään enään. Eli sama homma on kun toiminimestä siirretään osakeyhtiöön liiketoiminta eli vaihdetaan periaatteessa yritysmuotoa, tase siirretään osakeyhtiän kirjanpitoon sellaisenaan?
Jos toiminimessä olevan pääoman arvo ylittää uuteen osakeyhtiöön sijoitettavan pääoman määrän, niin yleensä ylijäämä nostetaan ulos yksityisnostoina ennen yritysmuodon muutosta.
Jatkokysymys
Miten nämä pankkitileillä olevat varat? kannattaisiko vain siirtää kaikki käteisenä kassaan ja sitten uudessa yritysmuodossa takaisin tilille. ?