Ulkomaanlennot, yksityishenkilö edelleenlaskuttaa

Arvonlisäverojen hoitamiseen liittyvät kysymykset.
Post Reply
khufu
Posts: 1
Joined: 03 Mar 2016, 19:34

Ulkomaanlennot, yksityishenkilö edelleenlaskuttaa

Post by khufu »

Ulkopuolinen henkilö on tilannut itselleen ja yrityksen toimihenkilölle ulkomaan lentolipun, ja laskuttaa toimihenkilön osuuden yritykseltä. Miten menee alv? Mitä tositteita tuon varsin pelkistetyn laskun liitteiksi vaaditaan? Tarjottiin varausvahvistusta, joka ei tietenkään kirjanpidon kuittina kelpaa, mutta eipä noista lennoista nykyään tietenkään etukäteen mitään kuitiksi kelpaavaa lippuakaan saa.

Menin jo sanomaan, että laskutus on alv 0% edelleenveloitusta, kun alunperin laskun lähettäjänä piti olla yritys. Kun lasku tulikin sitten yksityishenkilöltä, en huomannut miettiä tätä asiaa uudelleen.
HannaF
Posts: 122
Joined: 23 Jan 2015, 12:36

Re: Ulkomaanlennot, yksityishenkilö edelleenlaskuttaa

Post by HannaF »

Ulkomaan lennoissa ei ole arvonlisäveroa.
Finnairin sivuilla lisää tietoa asiasta: http://www.finnair.com/pl/AYPortal/wds/ ... &PAGE=AFVA
Primrose
Posts: 99
Joined: 19 Feb 2012, 19:49

Re: Ulkomaanlennot, yksityishenkilö edelleenlaskuttaa

Post by Primrose »

Yksityishenkilö ei voi koskaan olla alv-velvollinen muutoin kuin alkutuottajana, joten yksityishenkilö jos LASKUTTAA, niin siihen ei koskaan tule alvia. jos yritys maksaa takaisin kulut kulu/matklaskua vastaan ja saa siihen kuitin tositteeksi, niin sitten yritys saa vähentää kuluun sisältyvän alvin siltä osin kuin se on vähennyskelpoinen.

Mutta ulkomaan lennoissa ei tosiaan ole alvia muutenkaan.
KLT-kirjanpitäjä vm. 2013 :)
Post Reply