Page 1 of 1
Paypal myyntiprovision alv
Posted: 01 Mar 2014, 02:46
by S-marine
Teen kauppaa Paypalin avulla. Paypal nappaa jokaisesta sen kautta menneestä myynnistä pienen myyntiprovision. Täytyykö näihin myyntiprovisioihin laskea käänteinen arvonlisävero päälle, koska Paypal on yhdysvaltalainen yritys?
Re: Paypal myyntiprovision alv
Posted: 10 Jun 2015, 17:55
by Sofiantoimisto
Saitko tähän vastauksen?
Itse olen juuri perustanut PayPal-tilin ja kiinnostaisi itseäkin.
Re: Paypal myyntiprovision alv
Posted: 20 Oct 2015, 00:21
by jhn
Itse olen tutkinut tätä kanssa ja päätynyt seuraavaan:
Arvonlisäverolain 41 §:n mukaan arvonlisäveroa ei makseta rahoituspalveluista, joihin PayPalin palvelutkin lukeutuvat. Asia näyttää herättäneen jonkin verran hämmennystä PayPalin asiakasfoorumeilla mm:
https://www.paypal-community.com/t5/Sel ... d-p/140041
Euroopassa PayPalin asiakkaita palvelee Luxemburgiin rekisteröity PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A. eli on eurooppalainen yritys sikäli. Yhdysvaltalaisten yritysten myyntihän olisi meille arvonlisäverotonta, kun eivät kuulu Euroopan
veroalueeseen (joka on eri asia kuin mm. tullialue). PayPalin provisiot eivät heidän mukaansa sisällä arvonlisäveroa
https://www.paypal.com/uk/webapps/helpc ... eID=FAQ616. Käsittääkseni käänteisen alvin maksuvelvollisuuden muodostuminen edellyttäisi myös, että ensin PayPal vaatisi asiakkailtaan tarkoitusta varten voimassaolevan VAT-numeron, sitten toimittaisi palveluksistaan jonkinmoisen myyntitositteenkin, jossa on ehkäpä myös maininta palveluidensa yhteisömyynnistä johon verottomuus perustuu ja asiakkaan käänteisestä alv-velvollisuudesta.