Sivu 1/1

osakepääoman muuttaminen kiinteäksi omaisuudeksi

Lähetetty: 04 Huhti 2013, 19:39
Kirjoittaja Torsti
Tervehdys ja kiitos jo etukäteen sille joka tähän viitsii vastata.

Kyseessä on pieni Oy (toistaiseksi pieni :D ). Perustettaessa yrityksen tilillä on ollut tuo 2500€ osakepääomaa. Tämä koko raha on välittömästi käytetty laitehankintaan. Se on siis siirtynyt koneisiin ja kalustoon. Miten tämä ensimmäisen tilikauden avaava tapahtuma tulisi kirjata. Käytössä on klassinen Tappio kirjanpito-ohjelma. Arvostaisin suuresti, jos joku kerkeäisi tekemään tuon merkinnän fyysisesti tappio-ohjelmalla..

Riittääkö vain kirjaus:
pankkitili debet 2500
koneet ja kalusto kredit 2500

Ja selvitys veroilmoituksen yhteydessä, että osakepääoma on kiinnitetty kiinteään kalustoon..

Toki pelkkää selitystä arvostetaan yhtä paljon :D

toinen kysymykseni koskee yrityksen lainaa osakkaille. Jos ostan tarvikkeita yritykselle ja rahoitan ne itse, niin kirjaanko tapahtuman vain Ostot-tilin Debet puolelle ja vastakirjauksen esim vieraan pääoman alle esim "omistajien VPO lainat" kredit puolelle

Laina annetaan korottomana. Eikös tuo "omistajien VPO lainat" -tili sitten tilikauden päättyessä siirry semmoisenaan uudelle tilikaudelle ellei sitä ole maksettu?

Kiitos ja ylistys sille joka raaskii käyttää omaa arvokasta aikaansa vastaamalla tähän viestiin!!

ps. Uskokaa pois olen kyllä yrittänyt asiaa selvittää, ennen kuin tulin tänne kyselemään :shock:

Re: osakepääoman muuttaminen kiinteäksi omaisuudeksi

Lähetetty: 13 Huhti 2013, 22:44
Kirjoittaja tiltax
Moi,

Kirjaus menee kyllä eri päin kun esimerkissäsi olet pistänyt, eli -koneet ja kalusto debet ja -pankkitili kredit. Veroilmoituksella sinun ei tarvitse selvittää yhtään mitään siitä missä osakepääoma on. Osakepääoma on sijoitettu yhtiöön juuri siksi että sillä tehdään investointeja tai katetaan käyttömenoja, ei sen käyttöä tarvitse kenellekkään perustella, edes verottajalle.
Jos lainaat rahaa yhtiölle niin kirjaat niin kuin olit ajatellutkin, -pankkitili debet, -velat osakkaille kredit.

Re: osakepääoman muuttaminen kiinteäksi omaisuudeksi

Lähetetty: 14 Huhti 2013, 13:37
Kirjoittaja Torsti
Kiitos vastauksesta!