Lomake 5 kohta 904 (Vaatimus ulkomaisen veron hyvittämisestä

Apua ja neuvoja erilaisiin tilinpäätöksessä tarvittaviin asiakirjoihin liittyen.
Post Reply
Tapaus16
Posts: 146
Joined: 13 Jun 2008, 02:20

Lomake 5 kohta 904 (Vaatimus ulkomaisen veron hyvittämisestä

Post by Tapaus16 »

Voisiko joku valottaa tuota veroilmoituslomakkeen kohtaa hieman lisää? Olisiko tuolla EU-kauppa osiossa kysymäni alv-veronpalautuksen haku Irlannista tähän jotenkin liittyvä asia?
Moderator
Site Admin
Posts: 361
Joined: 29 Apr 2008, 22:29

Re: Lomake 5 kohta 904 (Vaatimus ulkomaisen veron hyvittämisestä

Post by Moderator »

Tämä tarkoittaa sitä, jos on saanut ulkomailla palkkatuloa, josta on pidätetty kyseisessä maassa lähdevero, niin sitä voi vaatia hyvitettäväksi Suomen verotuksessa, sillä ideana on se ettei lähdeveroa veroiteta kahta kertaa eri maissa. Tämä on kuitenkin melko harvinaista sillä Suomella on aika monen maan kanssa verosopimus, joka estää kahdenkertaisen veron veloittamisen.

Yksi esimerkki tällaisesta oli juuri taannoin eräässä lehdessä, jossa kerrottiin ohjelmatoimistojen ulkomaille lähettämien muusikoiden verotuskuvioista: jos muusikko lähetetään ulkomaille ja häneltä pidätetään siellä lähdevero palkasta, niin ohjelmatoimisto voi vaatia tämän ulkomaisen veron hyvittämistä itselleen.

Jos ulkomailta ei kuitenkaan ole tämänkaltaisia palkkatuloja ollut, niin tämän kohdan voi huoletta ohittaa veroilmoituksessa.
Post Reply