Page 1 of 1

kuittien säilyminen

Posted: 24 Oct 2009, 12:37
by noviisi
kuitteja pitäisi säilyttää monta vuotta mutta joistain kuiteista katoaa muste jo vuodessa. pitääks kaikista ottaa kopio tai riittääkö pelkkä tyhjäksi kulunut lappu.

Re: kuittien säilyminen

Posted: 24 Oct 2009, 13:11
by Moderator
noviisi wrote:kuitteja pitäisi säilyttää monta vuotta mutta joistain kuiteista katoaa muste jo vuodessa. pitääks kaikista ottaa kopio tai riittääkö pelkkä tyhjäksi kulunut lappu.
Tällaisista kuiteista pitäisi ottaa kopio.

Periaatteessa tyhjäksi kuluneen kuitin voi kyllä yrittää jäljittää sen jälkeen kun se on kirjattu kirjanpitoon (kun päivämäärä ja summa ja hankintapaikka ovat tiedossa) ja todistaa sillä tavalla että hankinta on todella tehty, jos ostopaikasta kuitin tiedot löytyvät. Mutta käytännössä siitä olisi niin paljon vaivaa, että ehdottomasti helpoimmalla pääsee kun tekee aina varmuukopiot kuiteista.

Itse nappaan nykyään vain kamerakännykällä valokuvat kaikista kuiteista. Käy todella vaivattomasti ja kopiopaperia säästyy! ;)

Re: kuittien säilyminen

Posted: 17 Mar 2010, 22:23
by etrade
Moderator wrote:Itse nappaan nykyään vain kamerakännykällä valokuvat kaikista kuiteista. Käy todella vaivattomasti ja kopiopaperia säästyy! ;)
No tuo oli kätevä temmpu. :D Laittaa ne kaikki vielä palvelimelle järjestykseen ja käskeä kirjanpitäjän.... Noh, tietenkin itse katsoa sieltä ja itse tehdä kirjanpito vaikka netissä ilman papereita...

Re: kuittien säilyminen

Posted: 20 Sep 2011, 15:52
by kalepelto
mäkin nappasen kamerakännykällä kuvat ja tallennan koneelle, paremmalla puhelimella onnistuu helposti kun saa synkronoitua työkoneen kanssa.. :) oon aika huono pitämään noita papereita tallessa joten tää toimii hyvin